Usein kysyttyä häiriötilanteesta
Häiriötilanteet voivat aiheuttaa ruuhkaa palveluissamme.
Mikäli keittokehotus on annettu alueellenne, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin ja seuraa verkkosivujemme häiriötiedotusta.
Koliformiset bakteerit kertovat veden mikrobiologisesta laadusta ja ne voivat olla osoitus esimerkiksi ympäristöperäisestä likaantumisesta, veden huonosta vaihtuvuudesta tai pintaveden pääsystä talousveden joukkoon.
Koliformiset bakteerit, Escherichia coli -bakteeria lukuun ottamatta, saattavat olla peräisin muualtakin kuin ihmisten ja tasalämpöisten eläinten ulosteista kuten esimerkiksi kasveista tai maasta. Tämän vuoksi koliformisten bakteerien esiintymistä ei voida pitää suolistoperäisen saastumisen osoituksena.
Koliformisten bakteerien esiintyminen ilmentää veden yleistä mikrobiologista laatua ja voi olla osoitus esimerkiksi ympäristöperäisestä likaantumisesta tai veden huonosta vaihtuvuudesta. Kun vedessä havaitaan koliformisia bakteereita, tutkitaan myös tähän ryhmään kuuluva E. coli-bakteeri. Tällöin voidaan saada selville, onko kyse ulosteperäisestä saastumisesta.
Kolimuotoiset bakteerit talousvedessä voivat aiheuttaa vatsataudin kaltaisia oireita riippuen mm. bakteerien määrästä ja henkilön vastustuskyvystä. Siksi varotoimenpiteenä juomavesi kehotetaan keittämään.
Mikäli yhteystietosi ovat jo Kouvolan Veden asiakasrekisterissä saat ilmoittamaasi puhelinnumeroon tekstiviestin.
Palvelumme on laajentunut ja esimerkiksi kerrostaloasukkaat saavat myös häiriöviestejä. Palvelu käyttää julkista tietokantaa ja viestit lähetetään automaattisesti yli 16-vuotiaille asukkaille, joiden puhelinnumero ja osoite on julkinen.
Jos et saanut tekstiviestiä voit rekisteröityä häiriötiedotteiden vastaanottajaksi.
Keitä vesi
- Keitä vettä kattilassa vähintään viisi minuuttia.
- Kun olet keittänyt veden, vettä on turvallista juoda ja käyttää ruoanlaittoon.
- Voit juoda keitettyä vettä myös sen jälkeen, kun se on jäähtynyt.
- Keitä myös vesi ennen kuin laitat sen kahvinkeittimeen tai vedenkeittimeen. Vesi ei kuumene kahvin- tai vedenkeittimessä riittävän kuumaksi tuhotakseen vedessä mahdollisesti olevia bakteereita.
- Sellaisenaan syötävät elintarvikkeet kuten tuoreet vihannekset ja hedelmät on hyvä huuhdella keitetyllä vedellä.
- Talousvesiveteen liitettyjä juoma-automaatteja ei saa käyttää.
Keittokehotuksen aikana peseytymiseen, tiskaamiseen ja pyykinpesuun voi käyttää suoraan hanasta tulevaa vettä.
- Hampaita pestessä tulee käyttää keitettyä vettä tai pullovettä.
- Käsienpesun jälkeen käsiin voi hieroa käsidesiä.
- Tiskaamisen jälkeen astioiden on hyvä kuivua ennen niiden käyttöä.
- Voit vetää vessan normaalisti.
Vesijohtoverkostossa tehdään kloorausta talousveden laadun turvaamiseksi. Kloorin hajua voi vähentää esimerkiksi säilyttämällä vettä avoimessa astiassa tai kiehauttamalla, jolloin kloori haihtuu vedestä.
Mikäli kloorattua vettä ei saa käyttää lainkaan, tiedotamme siitä erikseen. Seuraa verkkosivujemme häiriötiedotteita.
Lainsäädäntö määrää tietyn määrän näytteitä vesilaitoksen koosta riippuen. Lisäksi vesilaitokset ottavat omavalvontanäytteitä säännöllisesti eri puolilta verkostoa sekä vedenottamoilta ja vesitorneista.
Häiriötilanteissa näytteenottoa tehostetaan ja yhteistyössä terveydensuojeluviranomaisen kanssa tehdään näytteenottosuunnitelma.
Näytteistä analysoidaan erilaisia laatutekijöitä, joiden valmistumisajat vaihtelevat.
Kolimuotoisten bakteerien analyysitulokset valmistuvat vuorokaudessa. Esimerkiksi keskiviikkona otettujen näytteiden tulokset saadaan aikaisintaan torstaina.
Vesihuoltolaitoksen tulee huolehtia siitä, että laitoksen toimittama talousvesi täyttää terveydensuojelulaissa säädetyt laatuvaatimukset.
Talousveden laatuvaatimukset perustuvat sosiaali- ja terveysministeriön antamaan asetukseen, jonka taustalla on EU-direktiivi ihmisten käyttöön tarkoitetun veden laadusta. Veden laatutekijät jaetaan sitoviin terveydellisiin laatuvaatimuksiin ja veden käyttökelpoisuutta kuvaaviin laatusuosituksiin.
Terveydelle erityistä vaaraa aiheuttaville muuttujille on asetettu laatuvaatimukset. Tarvittaessa terveydensuojeluviranomainen määrää vesilaitokselle välittömiä toimenpiteitä ihmisten terveyden suojelemiseksi.
Vähemmän haitallisten muuttujien kohdalla kyse on laatutavoitteesta, joiden merkitys ja tarvittavat toimenpiteet arvioidaan aina tapauskohtaisesti. Kolimuotoisten bakteerien määrälle on lainsäädännössä annettu laatutavoite, jonka mukaan hyvässä talousvedessä ei ole koliformisia bakteereja 100 millilitran näytteessä.
Koliformisten bakteerien esiintyminen talousvedessä aiheuttaa välittömästi lisäselvityksen esiintymisen syyn selvittämiseksi ja poistamiseksi esimerkiksi verkostoa huuhtelemalla ja/tai desinfioimalla. Jos talousvedessä todetaan koliformisia bakteereita, syynä voi olla riittämätön vedenkäsittely, vedenottamolla tai verkostossa tapahtunut saastuminen esimerkiksi pintavesivalumien seurauksena tai bakteerien lisääntyminen verkostossa ja vesisäiliöissä.
Tilaa häiriötiedote
Tilaa tekstiviestitiedotteet matkapuhelimeesi ja/tai sähköpostiisi tai ääniviestinä lankapuhelimeen.